فراموشی مشخصات خود؟

اهداف بخش ملی CIOFF

 

فعالیت این گروه در زمینه اجرای تمامی رقص­های محلی ایرانی اعم از آذری، فارسی، ترکی، ترکمن، بلوچ، سماع و ...  و اجرای موسیقی زنده به شش زبان دنیا (ترکی، فارسی، روسی، انگلیسی، استانبولی، ارمنی) در قالب ارائه برنامه­های هنری در جشنواره­ها، مراسم افتتاحیه و نمایشگاههای مختلف می باشد که منجر به کارنامه هنری زیر گردیده:

ـ همکاری گروه باانجمن بین المللی برگزاری جشنواره های فرهنگی ملیتها و هنرهای آیینی وابسته به سازمان یونیسکو از سال 1392 در ایران CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts)

- همکاری گروه از سال 1390 تا کنون با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به صورت مستمر جهت اعزام گروه به کنسولگری­ها و سفارت­خانه­های ایران در خارج از کشور جهت اجرای رقص­های آیینی و موسیقی و برپایی نمایشگاه­های صنایع دستی و سوغاتی

ـ تهیه کننده و مجری برنامه های جشنواره های هنری در مناطق مختلف ایران اعم از کیش، تهران، ارومیه و ارس ...

ـ نماینده و مجری برنامه­های هنرهای آیینی و سنن ملی ایران در کشورهای خارجی اعم از روسیه،  ترکیه، آلمان، ارمنستان، آذربایجان، اندونزی و...  تهیه و تنظیم واجرای برنامه های مفرح هنری در شبکه های ملی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اعم از شبکه یک، جام جم، سهند، سحر و ...

که به ریزشرح زیر می باشد:

آداب و رسوم ملی و اهمیت آن

مردم ایران ما سنتهای دیرینه ای دارند که علی رغم صدها جنگ ، هنوز با قوت و قدرت تمام به شکوفایی خود ادامه می­دهند. این سنت های کهن ، بزرگترین  مایه دلخوشی و همبستگی ملتی بزرگ به نام ایران در سراسر گیتی است. این سنتها و مراسم به همراه آثار و سرمایه های درخشان یک تمدن کهن ، تنها چیزهای باقی مانده از یک هویت ملی است.

برای حفظ یک انسجام ملی، برای دمیدن روح انسانی و طراوت به مردم یک مرز و بوم ، ما نیاز به حفظ و گسترش سنت­های خوب و دیرینه ی آن دیار را داریم.

انسان های اندیشمند از پتانسیل های موجود برای ساخت جامعه ای سالم و پویاتر و ایجاد همبستگی بین مردم یک مرزو بوم، استفاده­ی بهینه می کنند.

اینک جهانی باید اندیشید و منطقه ای عمل نمود، در مورد مراسم ملی، می توان با کمی برنامه ریزی درست و مدیریت اندیشمندانه­تر در بهره­وری مدبرانه از مراسم و آئین ملی میهنی، به ایجاد همبستگی بیشتر بین تمام ایرانیان و حتی جذب گردشگرهای خارجی، همت گماشت.

نقش هنر و اهمیت آن در زندگی

هنر، نتیجه كوشش انسان برای ایجاد زیبایی است. نیاز انسان امروز، به هنر از جمله نیازهایی است كه نیاز به احتجاج و استدلال ندارد زیرا که خداوند متعال خالق زیبایی هاست و گرایش به زیبایی را در نهاد و سرشت همه انسانها خلق نموده است هرانسانی، با هر سطحی از فرهنگ، فكر و اندیشه  تمایل به هنر و زیبایی دارد.

 

اهمیت شاد بودن لزوم برنامه های مفرح

شادی و نشاط یک پدیده طبیعی و از نیازهای اساسی و لازمه زندگی انسان است بهار طرب انگیز، گل­های زیبا، طلوع خورشید، آواز پرندگان همگی نشانی از خلقت ذات انسانها با شادی و شور و نشاط است.

بنابراین انسانها ذاتاً گرایش به شادی دارند وشادی بر زندگی آنها تاثیر مثبت می­گذارد و بسیاری از روانشناسان متقدند که شاد بودن در زمان حال، منجر به تغییرات مثبت و بسیار مهمی در آینده خواهد شد.

ارسطو می گوید: شادی، بهترین چیزهاست و آن قدر اهمیت دارد که دیگر چیزها وسیله به دست آوردن آن هستند.

دین مقدس اسلام نیز که تأمین کننده صلاح دنیا و آخرت آدمی است، تاکید بر شادی های مناسب و حلال دارد و پیروانش را از افسردگی و بی حالی برحذر می دارد

 

نگاهی اجمالی به آیین های سنتی و سنت­های آیینی اقوام ایرانی

سنت­ها هم خود نگهبان­اند و میراث­دار و هم در درون خود نگهبانانی دارند که کارشان تفسیر، تبیین و ترویج
سنت­هاست.

رفتارهای سنتی با احساسات و هیجان همراه است و از آنجا که با هویت اشخاص درگیر است، ازخود حالتهای عاطفی - احساسی بروز می دهند. این گونه رفتارهای سنتی را به معنای آیین های سنتی نیز می نامند.

در این مناسک آیینی، رفتارها همچون ظرفی است که پیام و شعاری را در خود جای می­دهد، بیانی که هدف اصلی آن رفتارهای سنتی به حساب می­آید. از جمله فراگیرترین و بارز ترین این سنت های آیینی، آیین ازدواج ، آیین اعیاد ، آیین کاشت و برداشت، آیینهای قبل جنگ و بعد جنگ و... را میتوان اشاره کرد.

-حفظ، ترویج واشاعه این گونه آیین های سنتی تا جایی که با باورها و اعتقادات جامعه، هنجارهای اجتماعی وقانونی، تعلیمات اخلاقی و دستورات دینی منافاتی نداشته باشند، جزو میراث فرهنگ ما بوده و پاسداشت و جلوگیری از تحریف و انحراف این از اصلیات طرح جشنواره مربوطه میباشد.

 

اهمیت هنر و بازیهای آیینی  برای کودکان و نوجوانان

 اکثر کودکان قادر به ابراز احساساتشان از طریق کارهای هنری هستند واحساسات درونشان را در قالب تصویر بیان کنند که این امر در مواردی موجب تخلیه درون و بهبود آسیبهای روحی -روانی و سلامت عمومی فرد میشود .

بازی فرایندی اجتماعی است که تنها مختص کودکان نیست. بشر درطی روند تکامل اجتماعی خود از بازی برای برقراری ارتباط با هم نوع، مشارکت جمعی و کارگروهی سود برده است. اما آنچه بازی را در کودکان دارای اهمیت بسیار میسازد نقش تربیتی و آموزشی آن است .

کودکان و نوجوانان تحت تاثیر قدرت داستان سرایی،  موسیقی وهنرهای تجسمی و نمایشی وغیره و با محتوا و مفهومی که از هنر و بازی­های آیینی دریافت می­کنند درک خود از جهان پیرامون را می­سازد.

موسیقی محلی و تاثیر آن در انسان

  • موسیقی قومی که بخشی از فرهنگ و هویت قومی و ملی یک ملت است را اشاعه دهد.
  • رفتارها و حرکاتی که نشان عشق، حماسه، دلداری، عرفان و بزم و نمودهای فرهنگی است را ترویج نماید.
  • راهگشای شور و نشاط، عشق و دلدادگی، حس وطن دوستی، هویت یابی، تقدیرگرایی، پایداری و مقاومت در زندگی انسانها باشد.


صنایع دستی میراث فرهنگی کشور

صنایع دستی هر قوم و ملتی نشات گرفته از آداب و سنن نیکان و پیشینان آنها می باشد ریشه در اعتقادات و مسائل فرهنگی اجتماعی آن سرزمین در طول تاریخ دارد و از راه آموزش از نسلی به نسلی دیگر انتقال می­یابد حیات دوباره گنجینه های از یاد رفته ایران با هدف شناسایی هنرهایی که درحال فراموشی هستند واستادکاران آنها در قید حیات نیستند و یا پیر و ناتوان گشته اند و جایگزینی برای ادامه راهشان وجود ندارد. حال هم اندیشی فن آوری بومی در هنرهای سنتی ایران ، با رویکردی تخصصی تر به بازنگری هنرهایی توجه دارد که حاصل دستاوردهای علمی پیشینیان ما میباشد.

توسعه و حفاظت از صنایع دستی از یک بعد موثر در اقتصاد کشور بوده و توجه به هنر و صناعات و استفاده از آن به دلیل دارا بودن ظرفیت اقتصادی بالا و ارزش افزوده  از اهمیت زیادی برخوردار است و از بعد دیگر صنایع دستی به عنوان جزئی از هویت ملی و فرهنگ و تمدن ما شناخته می‌شود، از این رو باید در حفظ صنایع دستی گام‌های بلندی برداریم.

 از تحریف و فراموشی در امان باشد از دیگر ضرورتها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

- حفظ و نگهداری از فرهنگ های اصیل ایرانی

- ایجاد فضاهای شاد و تفریحی در جهت حفظ آیین های سنتی

- بین المللی کردن آیین های ایران اسلامی

- ایجاد نشاط در جامعه و پر کردن اوقات فراغت افراد با تفریحات سالم

- آشنایی جامعه بخصوص کودکان و جوانان با فرهنگ و آیین های تاریخی ایران

- بهره گیری از بازی و سرگرمی به عنوان یک مولد تجربه و منبع غنی در جهت رشد خلاقیت

- بهبود ارتباطات جمعی میان هموطنان

- مبارزه با تهاجم فرهنگی

- ارتقاء روابط بين کشورها در خصوص محافظت از ميراث فرهنگي و افزايش آگاهي نسبت به لزوم وجود چنين روابطي

- مواجهه با چالشهاي ناشي از پديده جهاني سازي و تلاش براي حفظ تنوع فرهنگي

- توسعه پايدار محلي (اقتصاد خلاق)

- اشتغال یابی و فعاليت جوانان

- ايجاد ظرفيت يگانگي و وحدت

- صلح فرهنگي

اهداف کلی

* دست يافتن به جايگاه واقعي ايران در جهان به‌ عنوان يكي از غني‌ترين، کهن‌ترين و تأثيرگذارترين فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي بشري، با ويژگي‌هاي طبيعي كم‌نظير و برخوردار از تعاملي سازنده و الهام‌بخش در عرصه بين‌المللي.

* معرفی فرهنگ و تمدن غنی و ظرفیتهای فرهنگی، تاریخی و طبیعی کشور و بهره گیری از مزیتها و ظرفیتهای آن برای تثبیت و ارتقاء جایگاه تمدن ایران در جهان.

* توسعه نظام مدیریتی- حقوقی یکپارچه، کارآمد و متکی بر مشارکت جامعه ذینفعان در زمینه های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری متکی بر اصول اخلاقی، ارزشهای ملی – اسلامی و منطبق بر معیارهای علمی، فنی و مقتضیات جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی کشور.

* تقویت وتعمیق رابطه جامعه با مواریث و داراییهای طبیعی و فرهنگی و ارتقاء آگاهیهای عمومی برای افزایش سرمایه اجتماعی بخش میراث فرهنگی ، طبیعی و صنایع دستی و گردشگری.

* توسعه ظرفیتها و ارتقاء قابلیتهای موجود در زمینه های میراث فرهنگی ، طبیعی، هنر و علوم آیینی-سنتی و فناوری فرهنگ بومی، صنایع دستی و گردشگری.

* ایجاد نظام اقتصادی کارآمد، رقابت پذیر، باثبات، متوازن، رشد مستمر و پرشتاب بر پایه مزیتهای نسبی فرهنگی و طبیعی کشور با مشارکت بخش غیردولتی و بخش خصوصی داخلی و خارجی.

*  شناسایی، پژوهش و مستند سازی- معرفی، آموزش و ترویج – حفاظت، احیا و بهره برداری خردمندانه از میراث فرهنگی ، هنرهای آیینی-سنتی و صنایع دستی کشور.

*  اهتمام ملی و تقویت حس مسئولیت عمومی و جلب مشارکت همگانی در حمایت و صیانت، حفاظت، احیا و بهره برداری خردمندانه از میراث فرهنگی، طبیعی، تنوع فرهنگی، تنوع منظر و زیستی کشور.

* دستیابی به جایگاه واقعی کشور بعنوان یکی از قطبهای گردشگری جهانی از طریق توسعه کمی و کیفی گردشگری ملی، تنوع محصول و تطابق بازار با آن، ارتقاء کیفیت و استاندارد سازی خدمات گردشگری و تسهیل سفر.

* تعامل هدفمند و سازنده بین المللی با تاکید بر کشورهای اسلامی در بخش میراث فرهنگی، طبیعی، صنایع دستی و گردشگری.

* توسعه نظام فراگیر و کارآمد تولید و توزیع صنایع دستی در سطح ملی و بین المللی.. تدوين و اجراي سياستهاي توسعه اي و فرهنگي متوازن كه در آن توسعه پايدار و حفظ ميراث فرهنگي به عنوان مهمترين اولويتهاي كاري حكومتهاي محلي محسوب گردد.

 

بالا